چیلر|انواع آن|کاربرد و کارایی|انتخاب بهترین نوع|برندهای جهانی|تتاسنتر

تعریف چیلر

به بیان ساده چیلر دستگاهی است که آب 12 درجه سانتیگراد(6/53 درجه فارنهایت) را به آب 7 درجه سانتیگراد (6/44 درجه فارنهایت) تبدیل می کند.

در واقع چیلر دستگاهی است که آب سرد برای خنک کردن تولید میکند.که در تهویه مطبوع ( HVAC ) چیلر آب سرد را برای خنک کردن هوای فضای مورد نظر تولید می کند.آب 7 درجه سلسیوس که توسط چیلر تولید شده از طریق لوپ به واحدهای هوارسان (AHU) یا واحدهای فن کویل (FCU) فرستاده می شود و پس از آنکه سرمای خود را انتقال داد در حدود 12 درجه سانتیگراد به چیلر بازمیگردد تا این چرخه ادامه یابد.

این آب وارد اواپراتور چیلر شده و در آنجا در مجاورت مبرد سرد قرار میگیرد تا دوباره به دمای 7 درجه رسیده و از اواپراتور خارج می شود.

انواع چیلر

چیلرها به صورت کلی بر اساس سیکل تبرید به دو دسته چیلرهای تراکمی و چیلرهای جذبی تقسیم می شوند.که هر کدام شامل انواع مختلفی هستند.

 1. چیلرهای تراکمی

بر اساس نوع کمپرسور به انواع پیستونی،اسکرال،اسکرو و سانتریفیوژ

بر اساس نوع کندانسور به دو نوع هواخنک و آب خنک

 1. چیلرهای جذبی

بر اساس نوع انرژی حرارتی دریافتی به دو نوع شعله مستقیم و شعله غیر مستقیم(مانند بخار یا آبگرم)

بر اساس نوع ماده جاذب و مبرد به دو نوع آب-آمونیاک و آب-لیتیوم بروماید

بر اساس نوع عملکرد به دو نوع تک اثره (COP در حدود 6/0 تا 7/0) و دواثره (COP در حدود 2/1)

 

اجزای اصلی چیلر تراکمی

 • کمپرسور

عموما از نوع اسکرال یا اسکرو می باشد.کمپرسور با ایجاد اختلاف فشار در مبرد باعث گردش آن در سیستم می شود.معمولا در سیستم بین اواپراتور و کندانسور قرار دارد،دارای صدای زیادی می باشند و

 • کندانسور

کندانسور بعد از کمپرسور و قبل از شیر انبساط قرار دارد.هدف از وجود کندانسور حذف گرما از مبردی است که در اواپراتور جمع می شود.دو نوع اصلی کندانسور وجود دارد 1. هواخنک 2. آب خنک

در کندانسورهای آب خنک،آب کندانسور در چرخه بین برج خنک کننده (cooling-tower) و کندانسور در جریان است،مبرد داغ از کمپرسور وارد کندانسور می شود و حرارت خود را به آب کندانسور منتقل می کند،این آب برای خنک شدن به برج خنک کننده باز میگردد و این چرخه تکرار می شود.

در کندانسورهای هوا خنک،دیگر احتیاجی به برج خنک کننده نمی باشد،در اینجا مبرد داغی وارد لوله های کندانسور می شود که داخل فین های باریکی قرار دارند،مبرد حرارت خود را به هوایی که از طریق فن بر روی این صفحه ها عبور می دهد انتقال می دهد و از کندانسور خارج می شود.

 • شیر انبساط

شیر انبساط مابین اواپراتور و کندانسور قرار می گیرد،هدف از وجود شیر انبساط این است تا با شکستن فشار گاز مبرد خروجی از کندانسور باعث کاهش فشار و افزایش حجم آن در اواپراتور گردد تا عملیات انتقال حرارت در اواپراتور بهتر انجام گیرد.شیر انبساط انواع مختلفی دارد،که از جمله آن به شیر انبساط حرارتی(ترموستاتیکی)،شیر انبساط مکانیکی،شیر انبساط الکتریکی،شیر انبساط با دهانه ثابت(Fixed Orifice) می توان اشاره کرد.

 • اواپراتور

اواپراتور بین شیر انبساط و کمپرسور قرار دارد،هدف آن انتقال گرمای گرفته شده از فضای مورد نظر و انتقال آن به مبرد می باشد.با انتقال دما به مبرد آب خنک شده در اواپراتور به سمت واحدهای هوارسان و فن کویل ارسال می شود و این چرخه تکرار می گردد.

 • واحد قدرت (تابلو برق)

هدف از تابلو برق یا واحد قدرت چیلر،کنترل جریان برق چیلر می باشد.می توان تابلو برق را بر روی چیلر نصب کرد و یا بر روی دیوار محل نصب چیلر قرار داد.تابلو برق معمولا شامل سافت استارتر،قطع کننده های مدار،اینورتر،کنترل فاز و تجهیزات کنترلی می باشد.

 • واحد کنترل

واحد کنترل معمولا جهت نمایش عملکرد و کنترل و نظارت بر پارامترهای مختلف چیلر و انجام تنظیمات کاربر بر روی چیلر نصب می گردد.این واحد در صورت بروز خطا در عملکرد چیلر با نمایش خطای مورد نظر به عیب یابی سیستم توسط اپراتور کمک می کند و در صورت لزوم چیلر را خاموش می کند.امروزه با توجه به هوشمندسازی ساختمانها و سیستم های BMS این واحد امکان اتصال به این سیستم ها و کنترل از راه دور چیلر را امکان پذیر می سازد.

انیمیشن نحوه کارکرد چیلر

 

کاربرد چیلر

چیلرها کاربردهای صنعتی و ساختمانی فراوانی دارند.در ساختمانهای بزرگ و یا برجها استفاده از چیلر نسبت به سیستم های تهویه مطبوع کوچکتر به صرفه تر بوده و کارایی بهتری دارد.چیلرها را می توان در روی بام یا در زیرزمین قرار داد.چیلرها از ظرفیتهای کم در حدود 11 کیلوات (در حدود 3 تن تبرید)  که به آنها مینی چیلر می گویند تا حدود 1500 کیلووات (در حدود 425 تن تبرید) در فروشگاه تتاسنتر موجود می باشد.

در ساختمانهای بزرگ با بار برودتی بیش از 1400 کیلووات (400 تن تبرید) معمولا از چیلرهای آب خنک با کمپرسورهای اسکرو یا سانتریفیوژ استفاده  می شود.

در ساختمانهای متوسط با بار برودتی در حدود 700 تا 1400 کیلووات (200 تا 400 تن تبرید) معمولا از چیلرهای هوا خنک با کمپرسور اسکرو استفاده  می شود.

در ساختمانهای کوچک با بار برودتی زیر 700 کیلووات (200 تن تبرید) معمولا از کمپرسورهای اسکرال هوا خنک استفاده می گردد.

استفاده از چیلرهای جذبی فقط در صورتی منطقی است که گرمای اتلاف شده زیادی در دسترس باشد و یا انرژی حرارتی ارزانتر باشد.از چیلرهای جذبی معمولا در بیمارستانها و صنایعی که دارای دیگهای بخار و آب گرم زیادی هستند و اتلاف انرژی حرارتی دارند استفاده می شود.

در ساختمانهای متوسط تا بزرگ پیشنهاد می شود که از چند چیلر استفاده شود تا در صورت بروز عیب در سیستم کل ساختمان با مشکل سرمایش مواجه نشود،همچنین به صورت موازی بار برودتی مناسب را در گرمترین ایام سال تولید کنند.

برای اطمینان معمولا یک چیلر به عنوان پشتیبان و رزور در سیستم قرار می گیرد.

 

هواخنک یا آب خنک،کدام بهتر است؟

چیلر آب خنک

مزایا

معایب

کارایی بالاتر مخصوصا در ساختمانهای بزرگ به دلیل ظرفیت گرمایی بالاتر آب نسبت به هوانیاز به آب با کیفیت و بدون املاح دارند و در مناطقی که با کمبود آب مواجه هستند و یا آب با کیفیتی در دسترس نیست مناسب نمی باشند.
نسبت به هواخنک می توانند بار بیشتری را تحمل کنندبا توجه به صدای تولید شده زیاد در کمپرسور و ابعاد بزرگ این چیلرها ، می توانند صدا و لرزش زیادی در ساختمان ایجاد کنند.بنابراین در زیرزمین نصب می شوند.

طول عمر بالاتری نسبت به هواخنک دارند

هزینه نصب و نگهداری بالاتری دارند
بدلیل استفاده از برج خنک کندده نیاز به ایستگاه پمپاژ،لوله کشی های بیشتر و سختی گیر آب دارند،که علاوه بر هزینه های زیاد نیاز به فضای بیشتری هم دارند.

شکل شماتیک یک برج خنک کننده و نحوه عملکرد آن

چیلر هواخنک

مزایا

معایب

با توجه به تجهیزات کمتر،در نتیجه هزینه نصب کمتری دارند.تولید صدای بیشتری دارند و با توجه به اینکه در فضای باز قرار می گیرند ممکن است ایجاد مزاحمت کند.
با توجه به ابعاد کوچکتر می تواند بر روی پشت بام قرار گیرد و فضای داخل ساختمان را اشغال نکند.طول عمر کمتری دارند،زیرا بدلیل قرارگیری در فضای باز در معرض باران و باد و تابش خورشید قرار دارند.
نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارند.چیلرهای هواخنک ممکن است با مشکل گردش هوا مواجه شوند.
مانند چیلرهای هوا خنک نیاز به تجهیزات جانبی و لوله کشی های بیشتر و ایستگاه پمپاژ ندارند و بسیار ساده تر هستند.

شکل شماتیک یک کندانسور هوایی و نحوه عملکرد آن

بسیاری از کارفرمایان بدنبال ارزانترین گزینه هستند،اما این اشتباه است.زیرا می توانند با بهترین انتخاب هزینه های نهایی کمتر و طول عمر بالاتری را داشته باشند.

نکات مهم در انتخاب چیلر

 • محاسبه دقیق بار بردتی مورد نیاز

برای محاسبه دقیق بار برودتی به مولفه های مانند کاربری ساختمان،متراژ مفید آن و شرایط آب و هوایی منطقه پروژه نیاز است.همچنین معماری ساختمان تاثیر بسزایی در برآورد انرژی حرارتی مورد نیاز دارد.

 • انتخاب نوع هواخنک یا آب خنک بودن چیلر

با توجه به موارد که در همین مقاله ذکر شد،با توجه به منطقه و کاربری و میزان بار برودتی بهترین انتخاب را انجام دهید.

 • تعداد و نوع کمپرسورهای چیلر
 • تعداد مدار چیلر
 • نوع شیر انبساط آن
 • واحد کنترل چیلر
 • نوع اواپراتور
 • میزان COP(ضریب عملکرد) چیلر
 • میزان EER(ضریب بهره وری انرژی)
 • ابعاد و وزن چیلر

 

جمع بندی

استفاده از چیلرها در صنایع،بیمارستانها و ساختمانهای تجاری و اداری بسیار متداول است.در حال حاضر با توجه به ضرورت بهینه سازی انرژی هم به لحاظ حفظ محیط زیست و هم کاهش هزینه ها،توجه به انتخاب بهترین چیلر و سیستم تهویه مطبوع بسیار مهم است.

گروه مهندسین تتا و فروشگاه تتاسنتر با سابقه طولانی در واردات بهترین برندهای تولید کننده چیلر در دنیا از جمله برند یورک آمریکا و هیتاچی ژاپن و همچنین با استفاده از دانش روز در زمینه تولید سیستمهای تهویه مطبوع در حال حاضر با تولید چیلرهای برند رویال کول با بهترین کیفیت و خدمات در خدمت شما کارفرمایان و مشاوران پروژه های تاسیسات می باشد.

تمام چیلرهای این شرکت دارای 5 سال گارانتی کمپرسور،2 سال گارانتی قطعات الکتریکی،1سال گارانتی قطعات مکانیکی و 10 سال خدمات پس از قروش می باشد.

برای دریافت مشاوره رایگان و همچنین انتخاب بهترین سیستم تهویه مطبوع با کارشناسان ما در تماس باشید.

تتاسنتر مرجع فروش سیستم های تهویه مطبوع

چیلر طرح سامورایی رویال کول تولید گروه مهندسین تتا

 

چیلر:برندهای معتبر،کدام چیلر بهتر است،چیلرهای مسکونی،محاسبات چیلر،برآورد بار برودتی،جذبی،تراکمی،مشاوره،یورک،هیتاچی،رویال کول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X